Vishay Sprague 53D103G063KD6
Part No.:
53D103G063KD6
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10000UF 63V AXIAL TH
Shipping
53D103G063KD6 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
53D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.134" Dia x 4.142" L (28.80mm x 105.20mm)