Vishay Sprague 53D103G035HS7
Part No.:
53D103G035HS7
Description:
CAP ALUM 10000UF 35V AXIAL TH
Shipping
53D103G035HS7 Information
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.886" Dia x 3.142" L (22.50mm x 79.80mm)