Vishay Sprague 53D103F035JP6
Part No.:
53D103F035JP6
Description:
CAP ALUM 10000UF 63V AXIAL TH
Shipping
53D103F035JP6 Information
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 2.642" L (25.70mm x 67.10mm)