Vishay Sprague 53D102G050GE6E3
Part No.:
53D102G050GE6E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D102G050GE6E3 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
231mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.093 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)