Vishay Sprague 53D102F100GP6
Part No.:
53D102F100GP6
Description:
CAP ALUM 1000UF 100V AXIAL TH
Shipping
53D102F100GP6 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 2.642" L (19.30mm x 67.10mm)