Vishay Sprague 53D102F040GE6
Part No.:
53D102F040GE6
Description:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL TH
Shipping
53D102F040GE6 Information
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)