Bourns Inc. 5300-28-RC
Part No.:
5300-28-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 180UH 380MA 1.4 OHM TH
Shipping
5300-28-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
5300
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
380 mA
Current - Saturation (Isat):
220mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)