Vishay Sprague 510DX187M040DM5D
Part No.:
510DX187M040DM5D
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 40V RADIAL TH
Shipping
510DX187M040DM5D Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
510DX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C