Vishay Sprague 510DX126M063CC5D
Part No.:
510DX126M063CC5D
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
510DX126M063CC5D Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
510DX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)