Delevan 4922-271J
Part No.:
4922-271J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Description:
FIXED IND 270NH 6.75A 8.5MOHM SM
Shipping
4922-271J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
4922
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
6.75 A
Current - Saturation (Isat):
6.75A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)