Delevan 4590R-103J
Part No.:
4590R-103J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 10UH 6.44A 16 MOHM TH
Shipping
4590R-103J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
4590R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
6.44 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
16mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)