Delevan 4590-683J
Part No.:
4590-683J
Description:
FIXED IND 68UH 3.355A 59 MOHM TH
Shipping
4590-683J Information
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
3.355 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
59mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)