Delevan 4590-562J
Part No.:
4590-562J
Description:
FIXED IND 5.6UH 7.77A 11 MOHM TH
Shipping
4590-562J Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
7.77 A
Current - Saturation (Isat):
6.9A
DC Resistance (DCR):
11mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)