Delevan 4590-472J
Part No.:
4590-472J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 4.7UH 9.11A 8 MOHM TH
Shipping
4590-472J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
4590
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
9.11 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)