Delevan 4232R-272F
Part No.:
4232R-272F
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Description:
FIXED IND 2.7UH 407MA 1.25OHM SM
Shipping
4232R-272F Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
4232R
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±1%
Current Rating (Amps):
407 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.25Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)