Delevan 4232R-183G
Part No.:
4232R-183G
Description:
FIXED IND 18UH 170MA 7.2 OHM SMD
Shipping
4232R-183G Information
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
170 mA
DC Resistance (DCR):
7.2Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)