onsemi 3EZ15D5RLG
Part No.:
3EZ15D5RLG
Description:
DIODE ZENER 15V 3W AXIAL
Shipping
3EZ15D5RLG Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
5.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C