Vishay Sprague 39DX828G025JT7
Part No.:
39DX828G025JT7
Description:
CAP ALUM 8200UF 25V AXIAL TH
Shipping
39DX828G025JT7 Information
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
95mOhm
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.718 A @ 120 Hz
Size / Dimension:
1.012" Dia x 3.642" L (25.70mm x 92.50mm)