Vishay Sprague 39D807G050HL6
Part No.:
39D807G050HL6
Description:
CAP ALUM 800UF 50V AXIAL TH
Shipping
39D807G050HL6 Information
Capacitance:
800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.886" Dia x 2.142" L (22.50mm x 54.40mm)