Vishay Sprague 39D668G015JS6
Part No.:
39D668G015JS6
Description:
CAP ALUM 6600UF 15V AXIAL TH
Shipping
39D668G015JS6 Information
Capacitance:
6600 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 3.142" L (25.70mm x 79.80mm)