Vishay Sprague 39D307G040FJ6
Part No.:
39D307G040FJ6
Description:
CAP ALUM 300UF 40V AXIAL TH
Shipping
39D307G040FJ6 Information
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.634" Dia x 1.642" L (16.10mm x 41.70mm)