Vishay Sprague 39D268G040JS6
Part No.:
39D268G040JS6
Description:
CAP ALUM 2600UF 40V AXIAL TH
Shipping
39D268G040JS6 Information
Capacitance:
2600 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 3.142" L (25.70mm x 79.80mm)