Vishay Sprague 39D257G050FP6
Part No.:
39D257G050FP6
Description:
CAP ALUM 250UF 50V AXIAL TH
Shipping
39D257G050FP6 Information
Capacitance:
250 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.634" Dia x 2.642" L (16.10mm x 67.10mm)