Vishay Sprague 39D257G040GE7
Part No.:
39D257G040GE7
Description:
CAP ALUM 250UF 40V AXIAL TH
Shipping
39D257G040GE7 Information
Capacitance:
250 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)