Vishay Sprague 39D257F100GP6
Part No.:
39D257F100GP6
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 250UF 100V AXIAL TH
Shipping
39D257F100GP6 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
39D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
250 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.760" Dia x 2.642" L (19.30mm x 67.10mm)