Vishay Sprague 39D218G010FP6
Part No.:
39D218G010FP6
Description:
CAP ALUM 2100UF 10V AXIAL TH
Shipping
39D218G010FP6 Information
Capacitance:
2100 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.634" Dia x 2.642" L (16.10mm x 67.10mm)