Vishay Sprague 39D198G015GL6
Part No.:
39D198G015GL6
Description:
CAP ALUM 1900UF 15V AXIAL TH
Shipping
39D198G015GL6 Information
Capacitance:
1900 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 2.142" L (19.30mm x 54.40mm)