Vishay Sprague 39D158G075JT6
Part No.:
39D158G075JT6
Description:
CAP ALUM 1500UF 75V AXIAL TH
Shipping
39D158G075JT6 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 3.642" L (25.70mm x 92.50mm)