Vishay Sprague 39D108G040GP0
Part No.:
39D108G040GP0
Description:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL TH
Shipping
39D108G040GP0 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 2.642" L (19.30mm x 67.10mm)