Vishay Sprague 34D707G050HP6
Part No.:
34D707G050HP6
Description:
CAP ALUM 700UF 50V AXIAL TH
Shipping
34D707G050HP6 Information
Capacitance:
700 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
254mOhm
Ripple Current @ Low Frequency:
1.905 A @ 120 Hz
Size / Dimension:
0.875" Dia x 2.625" L (22.22mm x 66.68mm)