Vishay Sprague 34D118G040HS2
Part No.:
34D118G040HS2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1100UF 40V AXIAL TH
Shipping
34D118G040HS2 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
34D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
337mOhm
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.604 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.875" Dia x 3.125" L (22.22mm x 79.38mm)