Vishay Sprague 30D506G010CB5A
Part No.:
30D506G010CB5A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 50UF 10V AXIAL TH
Shipping
30D506G010CB5A Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
30D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia x 0.689" L (8.00mm x 17.50mm)