Vishay Sprague 30D108M063GK2AE3
Part No.:
30D108M063GK2AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL TH
Shipping
30D108M063GK2AE3 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
30D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
242mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.272 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.630" Dia x 1.752" L (16.00mm x 44.50mm)