2907161.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2907161 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | - |
| Voltage - Input | 100/240VAC |
| Applications | General Purpose, Industrial Control |
| Form | Din Rail |
| Power - Rated | 240W |
| AC Outlets | - |
| Backup Time - Max Load | - |
| Media Lines Protected | - |
| Voltage - Output | 24V |
| Input Connector | - |
| Output Connector | - |
| Cord Length | - |
| Approval Agency | CB, cUL, cULus, EAC, UL |
| Size / Dimension | 6.299" L x 2.677" W (160.00mm x 68.00mm) |
| Height | 5.118" (130.00mm) |
The following parts include "2907161" in Silicon Labs 2907161.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.