INTERNET550U.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | INTERNET550U |
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Series | Internet Office® |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Standby (No Regulation) |
| Voltage - Input | - |
| Applications | Desktop, Home Theater |
| Form | Desktop |
| Power - Rated | 550VA / 300W |
| AC Outlets | 8 (4 UPS, 4 Surge Only) |
| Backup Time - Max Load | 3.5 minutes |
| Media Lines Protected | RJ11 |
| Voltage - Output | 120V |
| Input Connector | NEMA 5-15P |
| Output Connector | NEMA 5-15R |
| Cord Length | 6' (1.83m) |
| Approval Agency | - |
| Size / Dimension | 7.283" L x 4.331" W (185.00mm x 110.00mm) |
| Height | 4.134" (105.00mm) |
The following parts include "INTERNET550U" in Silicon Labs INTERNET550U.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.