Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2904290 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | VARIOFACE, VIP |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Process Side Connection | Terminal Blocks - Spring Connection |
| Control Side Connection | RJ45 Jack |
| Control Side Cable Retainer | - |
| Positions / Poles | 8 |
| Features | - |
| Voltage - Rated | 48V |
| Current Rating (Per Contact) | 1 A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Length | 1.047" (26.60mm) |
| Width | 2.984" (75.79mm) |
| Wire Gauge | 14-26 AWG |
The following parts include "2904290" in Silicon Labs 2904290.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.