2315188.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2315188 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | VARIOFACE, VIP |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Process Side Connection | Terminal Blocks - Screw Connection |
| Control Side Connection | D-Sub, Female |
| Control Side Cable Retainer | Jackscrew Socket |
| Positions / Poles | 25 |
| Features | - |
| Voltage - Rated | 125V |
| Current Rating (Per Contact) | 2 A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Length | 2.260" (57.40mm) |
| Width | 2.717" (69.01mm) |
| Wire Gauge | 12-24 AWG |
The following parts include "2315188" in Silicon Labs 2315188.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.