Gowanda Electronics 26HF3003HLF
Part No.:
26HF3003HLF
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Description:
HORIZONTAL TOROIDAL INDUCTOR
Shipping
26HF3003HLF Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
HF
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
300 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
711 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.320" Dia (8.13mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)