Delevan 2500R-56J
Part No.:
2500R-56J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 3.9MH 62MA 44 OHM TH
Shipping
2500R-56J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
2500R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron
Inductance:
3.9 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
62 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
44Ohm Max
Q @ Freq:
80 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
1.45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)