Bourns Inc. 2300HT-8R2-H-RC
Part No.:
2300HT-8R2-H-RC
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 8.2UH 24.3A 5 MOHM TH
Shipping
2300HT-8R2-H-RC Information
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
24.3 A
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.51mm)