Bourns Inc. 2300HT-820-H-RC
Part No.:
2300HT-820-H-RC
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 82UH 8.8A 37 MOHM TH
Shipping
2300HT-820-H-RC Information
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
8.8 A
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.51mm)