Bourns Inc. 2300HT-561-V-RC
Part No.:
2300HT-561-V-RC
Package:
Radial, Vertical (Open)
Description:
FIXED IND 560UH 3.4A 240 MOHM TH
Shipping
2300HT-561-V-RC Information
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
3.4 A
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)