Bourns Inc. 2300HT-120-H-RC
Part No.:
2300HT-120-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 12UH 22.4A 6 MOHM TH
Shipping
2300HT-120-H-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2300HT
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
22.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.51mm)