Delevan 2256R-45J
Part No.:
2256R-45J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 4.7MH 103MA 37 OHM TH
Shipping
2256R-45J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
2256R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
103 mA
Current - Saturation (Isat):
103mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
37Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)