Delevan 2256R-37J
Part No.:
2256R-37J
Description:
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM TH
Shipping
2256R-37J Information
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
240 mA
Current - Saturation (Isat):
240mA
DC Resistance (DCR):
6.9Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)