Delevan 2256R-10J
Part No.:
2256R-10J
Description:
FIXED IND 5.6UH 2.79A 51 MOHM TH
Shipping
2256R-10J Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
2.79 A
Current - Saturation (Isat):
2.79A
DC Resistance (DCR):
51mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)