Delevan 2256R-01J
Part No.:
2256R-01J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 1UH 5.5A 13 MOHM TH
Shipping
2256R-01J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
2256R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)