KYOCERA AVX 2225WC103KAZ1A
Part No.:
2225WC103KAZ1A
Description:
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 2225
Shipping
2225WC103KAZ1A Information
Series:
FLEXITERM®
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2500V (2.5kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Package / Case:
2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:
0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.100" (2.54mm)