KYOCERA AVX 2220GC102KAT1A
Part No.:
2220GC102KAT1A
Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2220
Shipping
2220GC102KAT1A Information
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.130" (3.30mm)