Delevan 2150R-07H
Part No.:
2150R-07H
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 1.8UH 915MA 370MOHM TH
Shipping
2150R-07H Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
2150R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
915 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
370mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
150MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)